Zásoby áut na historickom minime: kríza po kríze
Vo väčšine európskych krajín sa situácia COVID-19 za posledných pár mesiacov vyvinula do stabilnejšieho bodu. S vývojom očkovania sa zdá, že zablokovanie a zastavenie všetkých ekonomických aktivít je ďaleko.
Napriek tomu automobilový sektor v súčasnosti stále veľmi trpí. Jedným z hlavných dôvodov je veľmi nízka úroveň ojazdených áut dostupných v Európe. „Kríza za krízou“.
Situácia
Najprv sa riaďme číslami. Porovnali sme objem vozidiel dostupných online (nových a ojazdených) pomocou sledovania trhu Gocar Data. Porovnali sme počet vozidiel zverejnených v auguste 2019 s rovnakým obdobím v roku 2021 pre šesť základných trhov OPENLANE:
Všetky krajiny klesajú, niekedy až o veľmi vysoké percento. Celkovo 6 trhov kleslo za 2 roky o 6,73 %. Rovnaký trend možno pozorovať vo väčšine krajín EÚ a zdá sa, že sa len zrýchľuje. Pokles zásob o 6 až 7 % sa preto javí ako malý detail. Hlavnými dotknutými vozidlami sú však „dobré“ ojazdené vozidlá; tie so správnym vekom (4/5 roka) a správnym počtom najazdených kilometrov. Fenomén, ktorého sme teraz svedkami, je široko zameraný na mladé autá.
Príčiny
Tento vývoj vysvetľuje niekoľko faktorov:
Po prvé, zásoby sa znížili v dôsledku obrovského úspechu trhu s ojazdenými tovarmi počas prvých mesiacov pandémie. A v poslednej dobe sa prílev ojazdených áut drasticky spomalil.
Trh s ojazdenými autami bol počas blokovania voľbou mnohých spotrebiteľov. Pre mnohých spotrebiteľov, ktorí si potrebovali kúpiť náhradné vozidlo, bola kúpa nového auta považovaná za vysoké riziko, pretože mnohí sa obávali dopadov pandémie na ekonomiku, globálne aj osobne. Aby sa vyhli veľkej investícii, mnohí sa rozhodli kúpiť ojazdené autá za nižšiu cenu namiesto nových. To vysvetľuje slabé výsledky v registráciách nových áut hneď po skončení prvého blokovania. Dokonca aj v sektore lízingu, ktorý je jedným z kľúčových ťahúňov trhu s novými automobilmi, bolo mnoho zmlúv predĺžených po ich zvyčajnom dátume ukončenia.
Na druhej strane COVID-19 tiež spomalil objednávky a dodávky nových áut. Počas blokovania sa v mnohých krajinách zmenšila činnosť predajcov takmer na nulu. A potom sa väčšina aktivít sústredila na nevybavené dodávky, ktoré boli počas blokovania zastavené.
A napokon teraz čelíme obrovskému problému s nedostatkom čipov. Keďže čoraz viac vozidiel obsahuje čoraz väčší objem elektronických komponentov, týka sa to všetkých značiek. Toyota nedávno oznámila, že dokáže vyrobiť iba 40 % plánovaných nových vozidiel. Tento nedostatok pochádza najmä z riadenia dodávateľského reťazca. Všetky časti reťaze roky fungovali podľa princípu „Just in time“, kde sa všetko vyrába tesne pred dodaním. Žiadne zásoby znamenajú žiadny spací kapitál, žiadnu údržbu a nižšie náklady. Keď sa počas začiatku pandémie zastavili všetky aktivity, zastavilo to všetky časti reťaze. Keď sa uzávierka začala končiť, všetky kroky museli počkať na predchádzajúce činnosti; môžete prepravovať iba po ťažbe, môžete len rafinovať po preprave atď. Keďže automobilové továrne sú vo veľmi neskorom štádiu reťazca, nezostáva im nič iné, len čakať. Niektorí odborníci dokonca predpovedajú, že situácia sa nevráti do normálu skôr ako v polovici až koncom roka 2022.
V prvej fáze, keďže spotrebitelia neboli pripravení investovať, boli problémy trhu s novými automobilmi príležitosťou pre predajcov ojazdených vozidiel. Ako však mesiace plynuli, je teraz zrejmé, že odvetvie čelí dominovému efektu. Dodávky nových áut sú silným ťahúňom na uvedenie mladých ojazdených áut na trh. Keď sa tento cyklus spomalí, zníži sa aj objem dostupných áut.
Krátkodobá budúcnosť zostáva neistá, keďže sa zdá, že nedostatok čipov bude trvať dlho. Vplyv na trh ojazdených vozidiel bude ešte nejaký čas výrazný. Už niekoľko mesiacov vidíme nízku ponuku, po ktorej nasleduje vplyv na ceny. Zároveň tento vzostupný vývoj cien pre vás predstavuje skvelú príležitosť: teraz je čas predať vaše zásoby cez OPENLANE! Určite získate vyššie ceny za svoje vozidlá.
V nasledujúcom článku budeme analyzovať vývoj trhových cien. Zostaňte naladení!