Milyen jövő vár az extrákra?
A cikk szerzője az Effective Media. Az ebben a cikkben kifejezett vélemények és elemzések csak a szerző, nem pedig az OPENLANE Europe véleményét tükrözik.
Bőrülések, légkondicionáló, elektromos ablakok, GPS… Az extrák mindig is a járművezetők és utasaik kényelmét szolgálták. És a járművet a használtautó-piacon is vonzóbbá teszik. Ha kereskedőként Ön azon tűnődik, vajon ez a jövőben is így lesz-e, akkor ezt a cikket mindenképpen el kell olvasnia.
Autóvásárláskor az extraválasztás a büdzsétől, a későbbi vásárlók igényeitől, de a modelltől is függ. Egy prémium autómárkát például bőrülések nélkül nehezebb elképzelni, mint egy olcsóbb autót.
Mindenesetre elég csak átböngészni az online autós médiát, hogy számos olyan cikket találjunk, amelyek – általánosságban – felsorolják az autó maradványértékének növelését célzó lehetőségeket. Légkondicionáló, elektromos ablakok, ESP (és általában a biztonsági csomagok), GPS (amelyet egyre inkább felvált a Bluetooth-csatlakozás), bőrülések, lehajtható hátsó ülések: ezek mind olyan extrák, amelyek nemcsak kényelmessé, praktikussá és/vagy biztonságossá teszik az autót, de vonzóbbá is a használtautó-piacon.
Bár nem minden extra növeli feltétlenül az autó eladási értékét annak második életében, gyakran felgyorsíthatja az eladást. A Car and Driver például kiszámolta, hogy egy kézi sebességváltós autó átlagosan 800 dollárral veszít a viszonteladói értékéből egy automatához képest. Az AIC Analysis egy nagyobb felmérése szerint a prémium márkák esetében 3, a tömegmárkák esetében 4 százalék különbség van a legkisebb és a legátfogóbb infotainment rendszer között a viszonteladási értéket tekintve. Más szóval, az ügyfelek számára fontosak a connectivity-rendszerek. Az infotainment rendszer ráadásul a gyors eladás egyik kulcsa is, mivel ugyanez a felmérés azt is megállapította, hogy a legátfogóbb rendszerrel rendelkező autók átlagosan négy nappal gyorsabban keltek el.
Előfizetések
De vajon ezek az extrák több vagy kevesebb hatással lesznek az autók használt értékére a jövőben? Semmi sem biztos.
Számos gyártó nemrégi indított el bizonyos piacokon (havi vagy éves) előfizetéses formátumokat a modelljeik bizonyos extráira. Ha ez a trend széles körben elterjedne, akkor hamarosan a következőképpen működne a piac:
Az autók minden elképzelhető extrával felszerelve hagynák el a gyárat. Ezeket egy szoftverrel lehet feloldani, előfizetés ellenében. Télen például a felhasználó egy-két hónapig fizetne a fűtött ülések előnyeiért, amelyekre nyáron jellemzően nincs szükség. Ma már az is lehetséges, hogy előfizetés útján férjünk hozzá a fedélzeti kamerához vagy az okoslámpákhoz.
Nem szabad hagyni azonban, hogy emiatt a trend miatt elfeledkezzünk az „ingyenes videojátékok” hatásról. Tudják, ezek azok az ingyenes mobiljátékok, amelyeknél 1 eurót kellett fizetni egy extra eszköz előnyeiért, vagy 2,5 eurót egy szint feloldásáért. Ez jelentősen növeli a gyártók profitját az autó élettartama során ismétlődő (kis összegű) vásárlások révén. Egy ilyen formátum 2021-ben mintegy 2 milliárd eurót hozott a General Motorsnak. Az amerikai gyártó előrejelzése szerint ez a szám 2030-ra legalább 12-szeresére nőhet.
A pluszbevétel mellett az ilyen előfizetések lehetővé tennék a gyártók számára a méretgazdaságosság elérését, mert végül minden modellből csak egy változatot kellene gyártaniuk. Arról nem is beszélve, hogy amikor a járművet továbbértékesítik, például az OPENLANE Europe online aukciós platformján, az előző felhasználó által felszabadított összes extra ismét blokkolva lesz, ugyanis az előfizetések névre szóló fiókhoz kapcsolódnak.
Ebben a szakaszban persze még számos kérdés megválaszolatlan. Vajon a fogyasztók elfogadják majd ezt a logikát? Mi a helyzet az autók árával? Mert ha feltételezhetjük, hogy bizonyos technológiai felszereltségek az előfizetés által generált volumeneknek köszönhetően olcsóbbak lesznek, akkor azt is mondhatjuk, hogy a járművek ára előfizetés nélkül emelkedni fog… Kétségtelenül egy olyan dolog, amelyre érdemes odafigyelni!