Jakou budoucnost mají prvky automobilů?

Autor článku: Effective Media. Analýzy a názory prezentované v tomto článku jsou výhradně autora, nikoli společnosti OPENLANE Europe.

Kožená sedadla, klimatizace, elektrická okna, GPS, … Prvky automobilů vždy přispívaly ke zvýšení pohodlí řidičů a jejich spolujezdců. Díky nim bývá vozidlo atraktivnější i na trhu s ojetými vozy. Pokud vás jako prodejce zajímá, zda tomu tak bude i v budoucnu, toto je článek pro vás.

Blog - Jakou budoucnost mají prvky automobilů?

Při nákupu vozu závisí možnosti na rozpočtu a potřebách dalších kupujících, ale i na modelu daného vozu. Například nízkorozpočtový vůz si bez kožených sedaček představíte snáze než vůz prémiové značky.

V každém případě stačí projít internetová média o automobilech a najdete velké množství článků, které obecně uvádějí základní možnosti zvýšení zůstatkové hodnoty vozu. Klimatizace, elektrické ovládání oken, ESP (a bezpečnostní balíčky obecně), GPS (stále častěji nahrazované připojením Bluetooth), kožená sedadla, sklopná zadní sedadla—to vše jsou prvky, díky kterým je vůz pohodlný, praktický a/nebo bezpečný – a atraktivní na trhu s ojetými vozy.

Ačkoli ne všechny prvky nutně zvyšují hodnotu vozu v jeho druhém životě, často mohou prodej urychlit. Například časopis Car and Driver spočítal, že vůz s manuální převodovkou ztrácí na hodnotě při dalším prodeji v průměru 800 amerických dolarů ve srovnání s automatickou převodovkou. Rozsáhlejší studie společnosti AIC Analysis uvádí 3% rozdíl v hodnotě při dalším prodeji u prémiových značek a 4% rozdíl u velkosériových značek mezi nejjednodušším a nejkomplexnějším dostupným informačním a zábavním systémem. Jinými slovy, zákazníci hledají konektivitu. Informační a zábavní systém je také klíčem k rychlému prodeji. Stejná studie zjistila, že vozy s nejkomplexnějším systémem se prodají průměrně o čtyři dny dříve.

Předplatné

Budou však mít tyto prvky i nadále vliv na hodnotu automobilů z druhé ruky? Těžko říct.

Několik výrobců nedávno zavedlo – na některých trzích – předplatné (měsíční nebo roční) pro určité varianty svých modelů. Pokud by se tento trend rozšířil, v budoucnu by trh fungoval následovně:

Vozy by vyjížděly z továrny vybavené všemi myslitelnými prvky. Tyto prvky by mohly být aktivovány softwarem, který podléhá předplatnému. Například v zimě by si uživatel zaplatil předplatné na měsíc nebo dva, aby mohl využívat vyhřívaná sedadla, která v létě obvykle nejsou potřeba. Dnes je také možné si předplatit přístup k palubní kameře nebo chytrým světlům.

Neměli bychom nicméně zapomínat na efekt „her zdarma“. Určitě znáte bezplatné hry na telefon, za které ale musíte zaplatit 1 euro, abyste mohli využít další nástroj, nebo 2,5 eura, abyste odemkli úroveň. Tím se zvyšuje marže výrobců díky opakovaným (malým) nákupům po celou dobu životnosti vozu. Takový postup přinesl společnosti General Motors v roce 2021 přibližně 2 miliardy eur. Americký výrobce předpovídá, že do roku 2030 by se toto číslo mohlo znásobit nejméně dvanáctkrát.

Kromě těchto marží by předplatné umožnilo výrobcům dosáhnout úspor z rozsahu, protože by jim nakonec stačilo vyrábět pouze jednu variantu každého modelu. Nemluvě o tom, že při dalším prodeji vozidla, například na online aukční platformě OPENLANE Europe, budou všechny možnosti uvolněné předchozím uživatelem opět zablokovány, protože odběry jsou vázány na jmenný účet.

V tuto chvíli zůstává několik otázek nezodpovězených. Přijmou spotřebitelé tuto logiku? A co cena automobilů? Protože pokud můžeme předpokládat, že určitá technologická zařízení budou stát méně díky objemům generovaným předplatnými, stále můžeme říci, že cena vozidel bude muset růst i bez předplatného… Záležitost, kterou je bezpochyby třeba bedlivě sledovat!